Музика розкаже

"Фрейлекс, хора і хайтарма — можливо, ви чуєте ці екзотичні слова вперше. Це назви танців різних народів, які століттями живуть поруч із українцями та зберегли свої музичні традиції. Про що співають греки Надазовя? На яких музичних інструментах грають болгари Бессарабії? Чому в українській музиці ми можемо почути єврейські мотиви?

Обрери свою платформу для прослуховування

1

Обрери свою платформу для прослуховування

ЕПІЗОДИ

1

Трейлер "Музика розкаже"

Фрейлекс, хора і хайтарма — можливо, ви чуєте ці екзотичні слова вперше. Це назви танців різних народів, які століттями живуть поруч із українцями та зберегли свої музичні традиції.

Про що співають греки Надазовя? На яких музичних інструментах грають болгари Бессарабії? Чому в українській музиці ми можемо почути єврейські мотиви?
У подкасті “Музика розкаже” на Urban Space Radio ділимося історіями та піснями, які відшукав та записав Андрій Левченко в експедиціях у різні сторони України.
Слухайте і відкривайте світ музики народів України разом із нами

Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду

1

Музика розкаже - Греки Надазов'я

Цей епізод присвячений музиці греків Надазов'я.
Маріуполь та десяток сіл біля узбережжя Азовського моря заснували греки, що раніше жили у Криму. Це сталося наприкінці 18 століття до анексії півострову Росіїйською імперією. Покидаючи Крим, греки взяли із собою також і музику, яку можна почути навіть зараз. Раніше вони грали на тулуп-зурні (схожу на волинку або українську дуду) або ж на чімане (скрипка) і дайре (бубоні), а тепер більшість музикантів використовують баян, кларнет і дайре, однак ще пам'ятають і грають старі танцювальні мелодії. А пісні співають, і навіть складають у наш час, місцевими румейською та урумською мовами.
Слухайте історії та музику, яку записав у експедиції до греків Надазов'я автор подкасту Андрій Левченко.
Співають:
Василь Папазов, Світлана Фацино
Грають:
музичний гурт Охтрас (Богдан Самко, Микола Шамлі та Микола Качекан)
Використано запис танцю "Агир-ава" з вінілової платівки 1991 року "Музыкальный фольклор греков Приазовья"

1

Музика розкаже - Кримські татари

Кримськотатарська музика має велику історію та різні жанри. До початку ХХ століття кримські татари грали на сазі, багламі, даулі, дайре, сантурі, зурнах та інших інструментах. А вже більше 100 років цю музику почали все більше і більше виконувати на західноєвропейських інструментах: скрипці, акардеоні та кларнеті. Навіть тепер у Києві, після анексії Криму, в ресторані Мусафір збираються музиканти і грають "Аграву" та "Хайтарму", а також інші кримськотатарські мелодії на цих інструментах.
Як і 200 років тому, зараз також можна почути цікавий спів, що має багато мелізматики та прикрас. На відміну від українських народних пісень, які співаються в декілька голосів та акапельно, кримськотатарські співалися переважно одноголосно і часто під супровід музичних інструментів. Як це звучить - слухайте вже у цьому випуску.
Грають:
Серан Бердубеков, Шевкет Зморка, Акім Каракаш, Руслан Халілов
Співають:
Руслан Халілов та Серан Бердубеков.
Використано запис мелодії "Ескі варірач" з вінілової платівки 1940-го року.

1

Музика розкаже - Болгари

Болгари почали заселяти землі Південної Бесарабії (тепер це південь Одеської області), наприкінці 18-го, першій половині 19 століть. В ході російсько-турецьких воєн, території Османської імперії переходили до Російської імперії, де переселенцями давали наділи землі та пільги. Так утворилося містечко Болград, села Кубей, Чийшия та інші, де і досі живе багато болгар. Там можна почути локальний варіант болгарської мови, пісні, а також інструментальну музику, яку виконують на старовинних інструментах.
86-річний Степан Мінковський грає на кімєнчє - самому інструменти вже більше 100 років.
Ірена Кірімікчі розповідає історію про свою бабусю і дідуся, які тікаючи переплили Дунай і оселися у селі Чийшия, де вона і досі живе. А також співає давні пісні, які співала її мама.
Троє дівчат (Софія Кара, Марія Саріогло та Таня Румянцева), які вчаться у школі, відроджують болгарські традиції, вчать і співають місцеві пісні болгарською.
Все це слухайте у новому епізоді подкасту "Музика розкаже"

1

Музика розкаже - Гагаузи

Гагаузи — це тюркомовний і одночасно православний етнос. Існує безліч теорії щодо походження гагаузів, однак відомо напевно, що вони оселилися на території Південної Бессарабії близько 200 років тому

Гагаузи — це тюркомовний і одночасно православний етнос. Існує безліч теорії щодо походження гагаузів, однак відомо напевно, що вони оселилися на території Південної Бессарабії близько 200 років тому. Так само, як і болгари, шукаючи кращих умов, вони тікали з болгарських земель, перепливали Дунай і починали нове життя. Разом з гагаузькою мовою вони приносили також музичні традиції: пісні, танці та інструменти. Давні духові та струнні інструменти вже відходять — їх замінили гармошки віденського строю разом із барабаном з тарілкою. Віденський стрій особливий своєю складністю: одна клавіша при стисканні і розтисканні міху дає різні ноти. На такому інструменті грає Борис Арабаджі — директор будинку культури у селі Виноградівка. Він пам'єтає ще багато старовинних гагаузьких мелодій. Музикант старшого покоління Пантелей Гайдаржи, якому вже за 80, ще грає на традиційних духових, які він робив у молодості з очерету а пізніше — з металевих трубок.
Давні наспіви лишилися переважно у записах фольклористів, а деякі видані на платівках. У епізоді використано два записи з платівки "Музыка Гагаузов" 1980 року.
Пісні виконують: Єлена Дімова та Міхаіл Мечкарь
Слухайте цю прекрасну музику у подкасті "Музика розкаже"